ProjektyWiadomości

III zjazd Uniwersytetu Młodzieżowego na Politechnice Częstochowskiej

III ostatni zjazd oraz zakończenie Uniwersytetu Młodzieżowego na Politechnice Częstochowskiej.

Dnia 18.05.2023 r. uczniowie klasy III Ti/Tpm wraz z nauczycielem p. Tomaszem Leksem udali się do Częstochowy na ostatnie wykłady w ramach Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego 2023 organizowanego przez Politechnikę Częstochowską.

Pierwszy wykład „Czy materiał może być inteligentny” prowadził prof. dr hab. inż. Grzegorza Golańskiego reprezentujący Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. W jego ramach przedstawione zostało zagadnienie materiałów zmieniających swoje właściwości w odpowiedzi na jakiś bodziec, a także zaprezentowano to zagadnienie w praktyce na przykładzie wygiętej sprężyny i agrafki, które pod wpływem ciepła powróciły do swojego pierwotnego kształtu. Drugi wykład „Jak zobaczyć niewidzialne i poczuć nieodczuwalne?” O subiektywnych i obiektywnych aspektach VR w nauce poprowadzony został przez mgr. Piotra Chabeckiego z Wydziału Elektrycznego. Uczniowie mogli doświadczyć na własnej skórze czym jest iluzja dzięki sztuczkom prowadzącego, który następnie wprowadził zagadnienie VR i jego wykorzystanie na Wydziale elektrycznym do ćwiczeń, które w przeciwnym wypadku wymagałyby sprzętu, który mógłby ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu. Dzięki technologii VR można oszczędzić i pieniądze, i czas.

Po zakończeniu wykładów odbyło się losowanie nagród dla uczestników wszystkich wykładów. Uczniowie byli bardzo zadowoleni ze wszystkich wykładów, z których wynieśli ciekawe zagadnienia związane ze różnymi kierunkami nauczanymi przez Politechnikę.

Skip to content