Mamy 70 lat…

Tortu wprawdzie nie było, a szkoda… ale okrągłe 70 urodziny obchodziliśmy w Zespole Szkół im.St.Staszica hucznie, radośnie, z dumą i powagą. 13 października 2018r. rozpoczęliśmy jubileusz w szkole zapraszając absolwentów do klas i ławek. Jakże inna jest teraz szkoła możemy dostrzec odwiedzając „kapsułę czasu” stworzoną w dawnej harcówce „Czwartaków”. Tutaj uczniowie zadbali o wspomnienia przynosząc dawne prace dyplomowe uczniów, zdjęcia, puchary, kroniki – zatrzymali czas dla tych, którzy mieli nas odwiedzić. Pomysł zachwycił wszystkich.

Była piękna pogoda, kolorowe jesienne liście i absolwenci, którzy nie musieli chować się przed zimnem w kołnierzach kurtek, mogli spacerem dotrzeć do szkoły, stanąć przed schodami, obejść budynek, omieść wzrokiem boiska Orlika, aby później przejść się po szkole, zaglądając do dawnych pracowni. Na wszystkich czekała młodzież i nauczyciele, wszyscy chętni do oprowadzenia gości, opowiedzenia o szkole i posłuchania wspomnień. Była kawa i ciasta przynoszone od rana przez Rodziców Staszicowskiej młodzieży. Czas mijał szybko. Około południa w szkole ucichło.

Wraz z wybiciem godziny dwunastej rozpoczęła się msza w Bazylice pod wezwaniem św.Piotra i Pawła. Tam sztandary, wzruszenie, mądre słowa, wspomnienie o Tych, którzy odeszli i psalm śpiewany przez Nikolę, naszą uczennicę. Wszystko w zgodzie ze słowami – przesłaniem pani Elżbiety Skutnik, które wpisane w monografię skłaniają do przemyśleń:

„Kochani, szanujcie pamięć i historię tej szkoły i ludzi, którzy ją dla Was tworzyli. Obecnie jesteście jej teraźniejszością lecz kiedyś staniecie się jej przeszłością i także wpiszecie się w jej historię. Dbajcie o to, aby była godna i piękna jak dotychczas.”

Przejście pochodem do Miejskiego Ośrodka Kultury był przyjemnością.

Na sali widowiskowej gwarno, absolwentów dostatek. Miło, bo jakże dostojnie występować przed tak szacowną publicznością. Paweł Pokorski grający na trąbce, i nie tylko na początku stworzył cudowny klimat uroczystości. „Baczność! Poczet Zespołu Szkół im.Stanisława Staszica wprowadzić.”

Na scenie pani dyrektor Izabela Kotuła. To Ona włożyła całe serce współtworząc III Zjazd „Hutnika”. Nagrodą za cały trud bylo z pewnością ogromne zainteresowanie uroczystością i pełna sala widowiskowa.
” Historia szkoły staje się więc historią rodzin. 70 lat, to tak naprawdę trzy pokolenia. Niektórzy spośród naszych nauczycieli są naszymi absolwentami, inni maja rodzinne powiązania. Wszyscy tworzymy atmosferę i historię Hutnika”. Tymi słowami powitała zebranych pani Dyrektor, tworząc tym samym serdeczną i rodzinną atmosferę, która na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

Po kolejnych przemówieniach zaproszonych gości, wśród których można wymienić panią Anna Nemś – posła na sejm RP, Mirosława Mazura –  Radnego Sejmiku Woj. Śląskiego, pana Starostę Krzysztofa Wronę, pana Witolda Grima – Prezydenta Miasta Zawiercie, pana Adama Pałuchę – Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego III zjazdu Absolwetów, Anetę Mastalerz – Przewodniczącą ZNP w Zawierciu, nadszedł czas na wręczenie medali „Zasłużony dla Województwa  ślaskiego” dla nauczycieli,  którzy wyróżnili się w swojej pracy zawodowej , społecznej nie tylko lokalnie ale również na terenie woj. Ślaskiego

PRIMUS INTER PARES nadawany jest corocznie od 45 lat i po raz pierwszy został nadany 13 października 1973r. Do dzisiejszego dnia to wyróżnienie otrzymało 237 uczniów.

Na scenę zaproszono uhonorowaną w tym roku szkolnym młodzież wraz z Rodzicami.

Część artystyczną Gali stworzyli uczniowie pod czujnym okiem pani Joanny Smagi i Sylwii Kadłubek. Była „Polska Kronika Filmowa” z dobrze znaną nam melodią w tle i fantastycznym głosem spikera, który przywołuje wspomnienia seansów kinowych sprzed lat. Z przytupem wystąpił rodzimy zespół folklorystyczny, a w nim jeden z naszych uczniów – Mateusz Koclęga. Solo i nowocześnie zatańczyła Kaja Nowicka.

Cudownie klimatyczna była wystawa Jurka Kleszcza, emerytowanego dziennikarza, a jednocześnie naszego absolwenta, który czułym okiem sfotografował codzienność „Staszica”, wybrał czarno-białe zdjęcia z kronik szkolnych, wszystko powiększył i wprawił nas w nostalgiczny nastrój przed dalszym świętowaniem podczas biesiady zorganizowanej na terenie OSIRu w Zawierciu. Warto było tam być. Dziękujemy!