Wizyta w IBM w Katowicach

Nasza szkoła jako jedna z nielicznych w Polsce dostąpiła zaszczytu odwiedzenia jednej z największych firm z branży informatycznej IBM. W siedzibie IBM Katowice nasi uczniowie stali się prekursorami pod względem otwartych zajęć zorganizowanych przez pracowników IBM’a.

Po sprawdzeniu tożsamości na portierni zostaliśmy przywitani przez opiekuna naszej grupy i poprowadzeni przez labirynt korporacyjnych korytarzy dotarliśmy do sali wykładowej. W pierwszej kolejności zostaliśmy zapoznani z historią, dokonaniami i tym czym zajmuje się firma IBM. Wielu z nas nie miało zielonego pojęcia, że firma którą odwiedzaliśmy zajmuje się tak wieloma aspektami związanymi z IT.

Aby móc przejść do kolejnego etapu zostaliśmy przeszkoleni w metodach współpracy Agile będącej fundamentem pracy w zespole. Dowiedzieliśmy się o metodach dogadywania się w zespole. Na karteczkach zapisaliśmy ruls’y jakimi będziemy się kierowali w pracy. Podzieleni na pięć grup przystąpiliśmy do wykonania serii zadań czyli taki escape room w wydaniu IBM. Naszym zadaniem było złamanie hasła do odblokowania dysku na komputerach. Żeby tego dokonać musieliśmy rozwiązać serię zagadek, odnaleźć ukryte hasła w obudowach dysków, odszukać hasła w książkach programistycznych oraz wykorzystać informację przekazywane nam na prezentacjach.

Kolejnym etapem była seria wykładów o zasadzie działania chmury, systemów wirtualnych a także jak to wszystko się dzieje, że możemy grać w multiplayery w czasie rzeczywistym. Nim się obejrzeliśmy była już prawie 15 i czas naszej wizyty minął. Pełni nowych wiadomości i doświadczeń powróciliśmy pociągiem do domu. Jesteśmy dumni i w pełni usatysfakcjonowani z wizyty. Już nie możemy się doczekać kolejnej …