EUROELEKTRA

Po raz kolejny Stowarzyszenie Elektryków Polskich – na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej – zorganizowało dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2019/2020 XXII edycję Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „EUROELEKTRA” w trzech kategoriach: elektrycznej, elektronicznej, teleinformatycznej. Pierwszy etap olimpiady przeprowadzono w szkołach, zaś drugi – przeznaczony dla województwa śląskiego – odbył się 7 stycznia 2020 r. w Śląskich Zakładach Naukowo Technicznych w Katowicach.

W okręgu ślaskim prawo przystąpienia do drugiego etapu uzyskało 42 uczniów z piętnastu szkół w nw. specjalizacjach:

– elektronice – 18 uczniów;

– elektryce – 21 uczniów,

– teleinformatyce – 3 uczniów

Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów Tomasz Glanda w grupie elektronicznej i Dawid Wizor w grupie teleinformatycznej.

W ciągu 120 minut uczestnicy do rozwiązania mieli po sześć zadań otwartych w poszczególnych specjalizacjach – elektronice, elektryce i teleinformatyce. Większość elektryków i teleinformatyków zakończyła pisanie już po pół godzinie. Czyżby zadania były tak łatwe, a może zbyt trudne? Czworo elektroników „walczyło” natomiast z zadaniami wykorzystując pełny wymiar czasowy.

Nad prawidłowym przebiegiem II etapu Olimpiady czuwał 3 osobowy Komitet Okręgowy Olimpiady reprezentowany przez przedstawicieli Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Ślaskich Zakładów Naukowo Technicznych w Katowicach.

Celem Olimpiady jest pogłębianie wiedzy i rozwijanie umiejętności zawodowych uczniów w dziedzinie elektryki, elektroniki i teleinformatyki oraz lepsze przygotowanie do dalszej nauki w szkołach wyższego stopnia i pracy zawodowej. Olimpiada umożliwia wyłanianie najbardziej uzdolnionej młodzieży i wspieranie jej w dalszym rozwoju zawodowym. Olimpiada sprzyja nawiązywaniu współpracy oraz wymianie doświadczeń między nauczycielami, pracownikami naukowo-dydaktycznymi wyższych uczelni technicznych oraz pracownikami przemysłu. Tegoroczny finał „Euroelektry” odbędzie się w Opolu. Zwycięzcy w poszczególnych dziedzinach uzyskają prawo otrzymania wymarzonego indeksu na wybranym kierunku studiów.

Z dumą informujemy, że uczeń Naszej szkoły Tomasz Glanda zakwalifikował się w grupie elektronicznej do III etapu, który odbędzie się 17 marca tego roku.

Gratulujemy i trzymamy kciuki.

Skip to content